Snippetson X Sateen


Sire: Snippetson

Dam: Sateen

Colour: Bay

Gender: Filly

Age: 3 year old

Foaled: Oct 16th, 2018

Country: Australia


Pedigree

 

 BAY FILLY (AUS)

 

Foaled 16th October 2018

SireSnippetsLunchtimeSilly Season
SNIPPETSON (AUS) Easy DateGrand Chaudiere
2001SnowdriftPolish PrecedentDanzig
  SnowtopThatching
DamMore Than ReadySouthern HaloHalo
SATEEN (AUS) Woodman's GirlWoodman
2005Satin CoversDr GraceSir Tristram
  Satin SandBuena Shore

SNIPPETSON (AUS) (Bay 2001-Stud 2006). 4 wins to 1400m, STC Eskimo Prince H., L. Sire of 725 rnrs, 478 wnrs, 14 SW, inc. My Poppette (Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2), Fast Clip, Snippets Land, Vergara, Tinsnip, That's the One, Gemma's Son, Rebelson, Nobby Snip - Fun Tapestry (H.K.), Mystic Master, Lady Sniper, Kenjorwood, Miss Upstart, Mister Milton, SP Kerman Rock, Bangs, Fuerza, Snipzu, Storm Whisper, Queen la Diva, Can't Find Snippy, etc.

 

1st dam

SATEEN, by More Than Ready. Winner at 1900m in Aust. Half-sister to GREAT SHOT, GAWNE, Nine Covers (dam of CASINO DANCER). This is her seventh foal. Dam of five foals to race, two winners, inc:-

Don't Fuss (g. by Scandal Keeper). 7 wins to 1200m, A$374,995, WATC Free Entry to Belmont Park H., RSLWA Trophy H., Glenroy Chaff H., Go Father's Eve Racing H., Get the Tabtouch H., 2d WATC Jockey Celebration Day Sprint H., New Season Sprint H., Penfolds H., Quayclean H., Budget Minibus Rental H., Crown Perth H., Eddy Turisini 60th Birthday H., Hosemasters H., Young Membership H., D'Orsogna H., 3d WATC Miss Andretti S., L, Amelia Park H., Tabtouch H., Perth Glory H.

Proud History (f. by Spielmeister). 4 wins from 1300m to 1600m in Aust.

Roch Legacy (g. by Blackfriars). Placed at 3 in 2020-21 in Aust.

Don't be Tardy (g. by Galah). Placed at 3 in Aust.

 

2nd dam

SATIN COVERS, by Dr Grace. 4 wins from 1400m to 1600m, AJC Dorothea Mackellar H., STC Become a Member H., 2d AJC Dale Merrifield H., 3d AJC North Sydney H. Half-sister to DA-MAN - V-CAN (H.K.). Dam of 9 foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

GREAT SHOT (Magnus). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,496,375, WATC Railway S., Gr.1, Belmont Guineas, L, Cyril Flower S., L, Old Comrade S., L, Town of Victoria Park H., Corporate Membership H., 2d WATC Lee Steere S., Gr.2, AJ Scahill S., Gr.3, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3-twice, Northerly S., Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Birthday S., L-twice, Grandstand Cup, L, Bunbury S., L, Pinjarra Classic, L, WATC Perth Racing Newsletter P., 3d WATC Lee Steere S., Gr.2, Roma Cup, Gr.3, Northerly S., Gr.3-twice, Hyperion S., Gr.3, Birthday S., L, Carbine Club of WA S., L, Northam Cup, L, 4th WATC AJ Scahill S., Gr.3, Strickland S., Gr.3, Farnley S., L.

GAWNE (Flying Spur). 3 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$183,970, MRC Perri Cutten Classic, L, STC Schweppes 2YO H., 2Day FM Party Marquee H., 2d AJC Aspiration H., L, Newcastle JC Tibbie S., L, Gosford Guineas, L, AJC Hyland Sportswear H., STC Rydges Capricorn Resort H., 3d AJC Craven P., Gr.3, STC Franklins Supermarket H. Dam of-

Milton Park (Written Tycoon). 4 wins at 1400m, A$248,455, in 2020-21, MRC Tile Importer H., VRC Mumm Royale H., 2d SAJC Morphettville Guineas, L, 4th MRC Autumn Classic, Gr.2.

Matron. 3 wins from 1200m to 1800m, MRC EJ & Nellie Turner P. Dam of-

LEGIONNAIRE (Stratum). Winner at 1400m, A$180,525, VRC Antler Luggage Exford P., L, 2d MRC JRA H., Evergreen Turf H., Ladbrokes Odds Boost P., 3d MRC Arrowfield Living Legends H., 4th MVRC Bill Stutt S., Gr.2.

Firenze. 6 wins from 1400m to 2500m, A$174,055, MVRC Ranvet H., Pakenham RC Evergreen Landscaping H., 2d VRC Prince of Penzance P., MRC Polytrack H., Le Pine Funerals H., 3d MRC Ladbrokes Challenge H.

Slippery Satin. 2 wins at 1600m, 1800m, MRC Slickpix H., 2d MRC Ahern's at Highways After the Last H. Producer.

Nine Covers. 3 wins at 1000m, 1100m in Aust. Dam of-

CASINO DANCER (Casino Prince). 6 wins-1 at 2-from 1100m to 1900m, A$529,475, ATC Angst S., Gr.3, MRC Eclipse S., Gr.3, ATC TAB Rewards P., 2d ATC Carbine Club S., Gr.3, Eremein H., Cellarbrations H., More Than Ready at Vinery H., Lindblad Expeditions H., TAB Rewards H., Hawkesbury RC Blakes Marine H., 3d VRC Matriarch S., Gr.2, ATC Summer Cup, Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, ATC Filante H., TAB Rewards H., Ranvet H., Australian Turf Club H.

 

3rd dam

SATIN SAND, by Buena Shore. 8 wins-3 at 2-to 1500m, A$259,210, STC Orlando Wines Classic, Gr.1, AJC Liverpool City Cup, Gr.3, Silver Shadow S., Gr.3, Maltine H., James HB Carr H., STC EJ Thorn H., Fresh Farm Produce H., Grandview H., 2d AJC Flight S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., L, 3d AJC Surround S., Gr.3, STC Tea Rose S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., L, 4th NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, AJC Light Fingers S., L, Newcastle JC Newmarket H., L. Half-sister to WESTERN MAGIC. Dam of 9 named foals, all raced, 7 winners, inc:-

DA-MAN - V-CAN (H.K.) (Danehill). 9 wins-3 at 2-to 1400m, R192,350, HK$3,140,000, Kenilworth Homberg S., Gr.3, Greyville Queen's Nursery S., L, HKJC Lusitano Challenge Cup, Cuckoo H., Chang Jiang H., Pak Tin H., 2d HKJC Forbes Cup, Fanling H., 3d HKJC Beas River H.